Ne manken, ne simitçi bu kadınlar polis

Savaş AY

Savaş AY

E-Posta : atma@ziya.com

Türk Polis Teşkilatı kuruluşunun 167'nci- Yılı için Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde düzenlenen "Polis Sergisi"ne gittim önceki gün. Kapıda bando mızıkayla karşılandım desem narsizm olur çünkü sergiye gelen herkese yapıldı aynı muamele. Eski bir yapı olan galeriyi bilenler bilir, dehliz gibidir içi. İşte o dehliz labirentlerinin her iki yanına Emniyet Müdürlüğü'nün tüm şubeleri stand açmıştı. Bir yanda dünden bugüne polis üniformaları sergilenirken az ötede Narkotik Şube uzmanları ziyaretçilere uyarıcı ve öğretici bilgiler aktarıyor, diğer köşede motosikletli timler çocukları selelere oturtup fotoğraflar çektiriyordu.

ROBOTLARDA SON TEKNOLOJİ

Bomba imha ekipleri çok özel giysilerinin ve imha robotlarının teknik detaylarını aktarırken foto film merkezi, yüz hatlarından kişiyi tanıma kursları düzenliyordu ayak üstü. Çevik kuvvetin kitle olaylarında müdahale için kullandığı meşhur biber gazı ve göz yaşartıcı bomba mühümmatları hakkında da epey bilgi sahibi oldum doğrusu. Elime o gaz bombasını atan tüfek taklidi aleti verdiklerinde, içim bir fena oldu yalan yok. En çok ilgimi çeken stand, güven timlerininki oldu. Mankenler kadar güzel ve yakışıklı kızlar ve delikanlılar önlerine simitçi, piyangocu tezgahı açmış, kendileri de önlükler, şapkalar takmış duruyordu oracıkta. Nuran S. adlı polis genç kızımız anlattı: 'Savaş Abi,biz şube olarak her an her yerde değişik kılıklarla halkın içine karışıyoruz. Bazen bir öğrenci, bazen kızgın taraftar kitlesi içindeki kişi,bazen su saati okumaya gelen görevli bazen,sütçü olabiliyoruz."

'HALKA TEPEDEN BAKMIYORUZ'
Sonra İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la kısa görüşme yaptım ve düşüncelerini aldım. Diyordu ki: "Polis halkın hizmetinde olduğu sürece her geçen gün itibar kazanıyor. Anketlerde polis, halkın gözünde ilk sıralarda yer alıyor ve seviniyoruz. Polisin bu seviyeye, senelerce, halka hizmet ederek, sokakları tırmalayarak ve gece gündüz çalışarak geldiğini söylemeliyim. Teşkilatımız halkın mağduriyetini giderdiği ölçüde prestijini arttıracak ve destek kazanacak. Hiçbir zaman tepeden inmeci yöntemlerle insanımıza bakmadık. Onlar için ve onların hizmetinde olduğumuzu hep anlattık. Bundan sonra da amacımız bu olacak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı halkımızla paylaşacağız."

Bosna mutlu son
Bilecik mutlu son


İzlenme: 213
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR