‘NACE kodunda iddialar gerçek dışı’

24 Ocak 2013 Perşembe 05:25
nace-kodunda-iddialar-gercek-disi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sanayi ve ticaret odalarında büyük tartışmalara yol açan Avrupa Topluluğu’nda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE) uygulamasına yönelik eleştiri ve iddialara karşı resti çekti.


Yazıcı, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, “Bu, devrim niteliğinde bir proje. Alışkanlıkları, hukuk dışı uygulamaları deviriyor. İnsanların yaptıkları faaliyete uygun olmayan yapay pozisyonlarını değiştirdiği için bir takım yerlerden ses çıkıyor” dedi.
Yazıcı, bazı küçük eksikliklerin olabileceğini, bunun için yapılan 18 itirazdan 15 bininin haklı bulunarak düzeltildiğini söyledi.

‘Prestijli bir proje’

Yazıcı şöyle devam etti: “NACE kodlaması çalışması Türkiye’nin prestijli projelerinden bir tanesi. Bu çalışma yapılmadan önce Türkiye’de oda seçimleri tamamen oda başkanlarının inisiyatifinde, dilediği şekilde gruplar oluşturup, dilediği şekilde meclis üyelerini belirleme şeklinde sürdürülüyordu. NACE kodlaması demek, bu alanda faaliyet gösteren aday olacak ya da seçmen olarak oy kullanabilecek kişilerin statülerinin reel durumlarına uygun olarak belirlenmesi ve ona göre kodlanması demektir. Bu kodlamayı yapan sadece bir birim değil, TOBB da değil. Bu kodlama, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uzun süreli çalışmasına dayalı TÜİK’in katkısı ile aynı zamanda SGK’dan da bazı alanlarda verilerin paylaşılması suretiyle, Bakanlığımızında talimatları doğrultusunda yapılmış bir çalışma.”Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/-nace-kodunda-iddialar-gercek-disi-/ekonomi/ekonomidetay/24.01.2013/1659614/default.htmEtiketler: Türkiye , TÜİK , Avrupa , TOBB , SGK , Hayati Yazıcı , Gelir İdaresi Başkanlığı , Gelir İdaresi , Proje , sadece

{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 981

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ