Gül'den AP'ye yanıt

14 Haziran 2013 Cuma 15:09
gulden-apye-yanit

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Parlamentosu'nun Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Ardahan'da, Vali Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret eden Gül, bir gazetecinin, Avrupa Parlamentosu'nun Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin açıklaması yönündeki sorusunu, "AP, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakere eden bir ülke olduğunu herhalde biliyordur. Müzakere etmenin, müzakereye başlamanın şartı da Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmektir. Türkiye, yerine getirdiği için işleyen bir demokrasisi olduğu için hukuk düzeni olduğu için bizimle müzakere yapılıyor. O açıdan tepkiler verilirken neyin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Bunlar Madrid'de, Atina'da, New York'ta, Londra'da olan olaylarla benzer olaylardır" şeklinde yanıtladı. 

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'deki yaşanan olaylara ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı: 

 "Suriye'de şiddetin durması, iç savaşın durması, ateşkesin sağlanması, her şeyden önce komşuları olan bizlerin en çok arzu ettiğimiz bir şeydir. Gözümüzün önünde bir ülkenin kendi kendini tükettiğini görüyoruz diye içimizin yandığını her gün neredeyse söylüyorum. Çok büyük bir acı yaşanıyor. Tabii ki Suriye'de bunun durması Suriye'nin bütün halkını temsil edebilecek demokratik bir düzene geçebilmesi için ümit ediyorum ki Cenevre'de yapılacak toplantılar bir dönüş noktası olur." 

     Bir gazetecinin, Beyaz Saray'ın Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bunlar çok önemli değerlendirmelerdir. Doğrusu buna ayaküstü bir açıklama yapmak istemem. Kimyasal silah kullanılması neredeyse küçük bir nükleer silah gibidir. Çok tehlikelidir bunun boyutları. Halepçe'de neler olduğunu biliriz. Unutulmaz, insanların hafızasındadır. O açıdan bunu eminim ki bütün diplomasi, uzmanlar, en iyi şekilde değerlendiriyorlardır. Bu tespit kesin bir şekilde yapılırsa, muhakkak ki her şey başka bir safhaya girer" diye konuştu. Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/gul-den-ap-ye-yanit/siyaset/detay/1722967/default.htmEtiketler: Türkiye , Avrupa , Beyaz Saray , Abdullah Gül , Suriye , New York , Londra , diplomasi , Atina , Ardahan , Avrupa Birliği , Avrupa Parlamentosu , Cenevre , nükleer silah , müzakere , nükleer , Kopenhag , Türkiye'nin , istemem , Londra'da , Madrid , Suriye'de , Suriye'deki

{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 1061

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ