Sizin Varlığınız Bizim Bayramımız!

15 Mart 2021 Pazartesi 00:25
sizin-varliginiz-bizim-bayramimiz-

Kalbi İnsan Hayatı İçin Atan Tüm Sağlık Çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı Kutluyoruz.

Koronavirüsün 11 Mart 2020 yılında Türkiye’ye de sıçramasıyla zorlu bir sürece girildi. Virüsün ülkemize sıçraması, sağlık ordusunun önemini de ortaya koydu. Virüsle mücadelede doktorlar ve yardımcı sağlık personelleri büyük fedakarlıklar gösterdi.
Yüzlerce sağlıkçı bu süreçte hayatını kaybetti.Türkiye, salgın sürecinde halkın sağlığı için kendi sağlığını riske atan sağlık çalışanlarının bayramı olan 14 Mart Tıp Bayramı’nı bu sene korona sürecinin ikliminde kutlayacak.

Koronavirüs salgının gölgesinde 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlayan sağlıkçılar, sağlıkta şiddetin sona ermesini ve Kovid-19'un en kısa zamanda meslek hastalığı olarak sayılmasını istedi.

Sözcü'den Nazan Doğaner Halıcı'nın haberine göre, Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Müslüm Çiçek, "Bir yıldan bu yana bütün sağlık çalışanları görülmemiş bir özveriyle görevlerine devam ediyor. Daha fazla hastalanıyor ve daha fazla ölüyor. Böyle bir tabloya rağmen sağlıkta şiddet bitmiyor. Bu bir an önce sona ermeli. Ayrıca virüsün hafife alınmamasını, hayatımızdan çıkana kadar maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uyulmasını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Zira insanlar yoğun bakımda 10 dakika kalsa hastalıktan korunmanın önemini çok daha iyi anlar." dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu,  "Pandemide iş yoğunluğumuz ciddi bir şekilde arttı. Maalesef virüs yükümüz de arttı. Hastalanan ya da hayatını kaybeden sağlık çalışanları oldu. Yıllardır takip ettiğimiz kronik hastalıkların takiplerinde zorluklar yaşandı. Gelecek yıl 14 Mart'ı düşündüğümde; biraz iyimser bir hayal de olsa, Covid'in geride kalması, az görülen hastalıklardan biri olmasını istiyorum. Bunun için ‘maske-mesafe-hijyen' önlemlerini ve aşı olmayı ihmal etmemeliyiz." ifadesini kullandı. 

"İlk kez çaresizliği öğrendim" diyen  hemşire Kader Korkmaz, "15 yıllık çalışma hayatım boyunca ilk kez çaresizliğin nasıl bir his olduğunu, hastaları ikna etmeye çalışırken öğrendim. Bunların içinde elbette her gün omuz omuza çalıştığım mesai arkadaşlarım, hekimlerimiz de vardı. Bir odada yaşam mücadelesi veren hastaların morallerini yükseltmeye çalışmak çok zor olsa da bizler bunu elimizden geldiğince yapmaya çalıştık ve hâlâ çalışıyoruz." değerlendirmesini yaptı. 


İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, Covid-19'un en kısa zamanda meslek hastalığı sayılması çağrısında bulundu. Erk şu ifadeleri kullandı. 

"Bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle çok değerli Hocalarımız Prof. Cemil Taşcıoğlu'nu, Prof. Emin Darendeliler'i, Prof. Murat Dilmener'i, Prof. Mehmet Seyit Kayacan'ı ve Prof. Sedat Tellaloğlu'nu ve daha nicelerini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu süreç bizleri her açıdan çok yordu ve yıprattı. Hâlâ olağanüstü bir çaba ve duyarlılıkla çalışmaya devam ediyoruz fakat özlük haklarımız, çalışma koşullarımız çok yetersiz. Covid-19'un en kısa zamanda meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, hayatını kaybeden meslektaşlarımızın görev şehidi sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz."

Koronavirüsten dolayı ölen sağlık çalışanlarının aramızdan ayrılmasından dolayı ilk defa buruk geçecek olan Tıp Bayramı’nda hayatını kaybeden sağlık çalışanları da anılacak. Tıp Bayramı, her yıl Türkiye’de 14 Mart tarihinde sağlık çalışanlarının günü olarak kutlanırken, bu yıl korona virüs yüzünden hayatını kaybeden sağlık çalışanları da minnetle anılacak. Diğer yandan, 1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir. 

Koronavirüs salgını nedeniyle çalışma koşulları oldukça ağırlaşan sağlık çalışanlarının son bir yıldır verdiği mücadele tüm Türkiye tarafından alkışlarla tebrik edildi. Sağlık çalışanlarının salgın nedeniyle çalışma saatlerinin artması, istifa etme hakkının geçici süreliğine sınırlandırılması, yıllık ve diğer izinlerinin kaldırılması gibi tüm olumsuz durumlara rağmen sağlık çalışanları halkın sağlığı için canla başla mücadele ettiler.  

Zorlu çalışma saatlerinin yanı sıra çalışma saatleri içerisinde de tulum, önlük, maske, gözlük ve siperlik gibi koruyucu tedbirlerle çalışarak hastaların durumunu titizlikle takip eden kahraman sağlık ordumuzun.  KARAMANIN HABERİ Ekibi olarak 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz. Sağlık çalışanlarına hasta veya hasta yakınları tarafından sistematik olarak uygulanan şiddeti kınıyoruz.  


{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 556

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ