Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan Yeni Kararlar

04 Nisan 2020 Cumartesi 03:00
karaman-il-umumi-hifzissihha-kurulundan-yeni-kararlar

Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan Kararlar,Valilik İnternet Sitesinden Duyuruldu.

Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 06.05.1930 tarih ve 1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesinde belirtilen üyelerin katılımı ile 03.04.2020 tarihinde olağanüstü toplanmıştır.
 
Dünya sağlık örgütü tarafından “pandemi” ilan edilen Koronavirüs (covid-19) salgınından kaynaklanan olumsuzlukların İlimiz için bir tehdit unsuru olmasının önlenmesine yönelik olarak aşağıdaki kararın alınması uygun görülmüştür.
    
1- İl genelinde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarının 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanmasına,

2- İlimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerinde, vatandaşlar ile çalışanların maske kullanmalarına, maske takma zorunluluğunun pazarlarda pazarcı esnafı için de geçerli olmasına,

3- İl genelinde meydanlarda, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmemesine, yan yana yürüyen vatandaşların sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine, kolluk ve belediye görevlilerince gerekli denetim ve uyarıların yapılmasına,

4-Yukarıda belirtilen söz konusu tedbirlere ve kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlarda ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; Oy birliği ile karar verilmiştir.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gece itibariyle 30 büyükşehire araç giriş ve çıkışının kapatıldığını belirterek, “Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük şehri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi belirli isitisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. 30 Büyükşehir ile Zonguldak'ta başlatacağımız yasağı 15 gün süreyle uygulayacağız, gerekirse uzatacağız” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona virüse karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Yeni tedbirlerle birlikte Erdoğan, 30 büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş çıkışının yasaklandığını duyurdu. 

Ayrıca 1 Ocak 2000 ve üzerine doğumlular için sokağa çıkma yasağı getirildiğini belirten Erdoğan, "Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz." ifadelerini kulandı.Öte yandan Erdoğan, yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takmasının zorunlu olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, en az 3 adım mesafeye uymayanlara ceza verileceğini belirtti. 

Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması GenelgesiKaraman için bir karar verilmemesine karşın Karamana komşu olan tüm Büyükşehirlerde araç giriş ve çıkışları kapanmış durumda.
 

{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 857

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ