Hızlı Tren Hattında Vagonlu Testler Başladı

10 Mart 2021 Çarşamba 05:14
hizli-tren-hattinda-vagonlu-testler-basladi

Saatte 200 KM Hıza Uygun İnşa Edilen Hızlı Tren Hattı İle Konya-Karaman Arasında Seyahat Süresi 35 Dakikaya Düşecek

Karaman-Konya hızlı tren hattındaki test çalışmaları kapsamında turkuaz vagonlu test treni test sürüşlerine başladı.


Karaman-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattında test sürüşleri ve kontroller devam ediyor.

Konya-Karaman Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımı tamamlanan sinyalizasyon tesislerinin ETCS Seviye-1 tren dinamik test çalışmalarına 8Şubat 2021'de Çumra İstasyonu'ndan başlanmıştı. YHT test sürüşleri 15 Mart'a kadar devam edecek.

Mart ayının ilk haftasından itibaren çalışmalarını tamamlayan test lokomotifinin ardından vagonlu test treni de testlerine başladığı öğrenildi.

Proje kapsamında Konya, Karaman, Adana arasında 200 km/sa hıza uygun hızlı tren hattı inşa edilerek Konya ve Ulukışla üzerinden gelen yüklerin Mersin ve İskenderun limanlarına daha hızlı aktarılması planlandı. Günlük 34 çift tren olan hat kapasitesi 3 kat artacak. Konya Karaman arasında 1 saat 15 dakika olan seyahat süresi 35 dakikaya düşecekt.

Mersin Limanı ile Yenice Lojistik Merkezinin demiryolu ile bağlantısı güçlendirilecek. Konya-Karaman YHT hattında test sürüşleri ve kontroller devam ediyor,Haber sitemize açıklamada bulunan AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan, vagonlu test treninin çalışmalarına başladığını aktardı.

Çağlayan, vagonlu turkuaz test treninin Konya-Arıkören arasındaki hatta testlerine başladığını belirterek, akşam saat 18 ila 24 saatleri arasında testlerin yapıldığını dile getirdi.

Testlerin aralıksız devam ettiğini ileriki günlerde vagonlu trenin Karaman hattında da testlerin yapılacağını ifade eden Çağlayan, Mayıs ayında yolcu taşımacılığına başlanacağının müjdesini verdi.


{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 757

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ