Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı ve Ağır Ceza Hakimi Değişti

18 Ocak 2015 Pazar 17:09
ermenek-cumhuriyet-bassavcisi-ve-agir-ceza-hakimi-degisti

Haberi Havada Kaptığını Söyleyen Karaman Medyası Uyudu

HSYK'nun son kararnamesinde 18 kişinin öldüğü maden faciasının soruşturmasını yürüten Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı Ali Özdemir, Gaziantep Cumhuriyet Savcısı olarak, iddianame hazırlandıktan sonra davayı yürütecek Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakim Abdülkerim Ziya Söyler de, Adana Kozan Hakimliği'ne atandı.KARARNAME 15 OCAK'TA YAYIMLANDI

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu 1'inci Dairesi, geçen 15 Ocak'ta adli ve idari yargı kararnamesi yayımladı.

Kararnamede Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı Ali Özdemir, Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı'na, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakim Abdülkerim Ziya Söyler de Adana Kozan Hakimliği'ne atandı.

Geçen yıl 28 Ekim günü Ermenek'in Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağını, eski kullanılmayan ocakta biriken su bastı. 
Su baskını sonucu 34 işçiden 18'i mahsur kaldı. Facianın ardından başlayan kurtarma çalışmaları 38 gün sürdü. Bu çalışmalar kapsamında farklı zamanlarda 18 işçinin cansız bedenine ulaşılıp, cesetleri ocaktan çıkartıldı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Ermenek Cumhuriyet Başsavcısı Ali Özdemir, ilk olarak 6 Kasım günü 2 işçinin cansız bedeninin ocaktan çıkartılmasının ardından facia ile ilgili soruşturma başlattı. 
Soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı. Bunlar arasındaki Has Şekerler Madencilik sahibi Saffet Uyar ve ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Körümü şirketi sahibi Abdullah Özbey'in de bulunduğu 5 kişi 'Bilinçli taksirle 1'den fazla kişinin ölümüne sebep verme' suçundan tutuklandı. 1'i iş güvenlik uzmanı 2'si kadın mühendis 3 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bilirkişi heyeti ocakta inceleme yaptıktan sonra savcılık tarafından iddianame hazırlanıp Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulacak.

ermenek-cumhuriyet-bassavcisi-ve-agir-ceza-hakimi-degisti.jpg

Soruşturmayı yürüten Adıyamanlı Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir ile iddianame hazırlandıktan sonra davayı yürütecek olan Mersin Mut ilçe nüfusuna kayıtlı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakim Abdülkerim Ziya Söyler'in yaklaşık 1.5 yıldır Ermenek'te görev yaptığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcısı Özdemir'in yerine Bursa Karacabey Cumhuriyet Savcısı Bilgehan Yücel, hakim Söyler'in yerine de Erzincan Hakimi Mustafa Başarı atandı. 


{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 3591

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ