Anız Yangınında Bir Kişi Gözaltına Alındı

31 Temmuz 2021 Cumartesi 18:18
aniz-yangininda-bir-kisi-gozaltina-alindi

Mut Yolu Üzerinde Anız Yakmak İçin Çıkarılan Tarla Yangını Söndürüldü

Karaman-Mut yolu üzerinde tarlada yakılan anız, ağaçlık alana sıçramak üzere Jandarma- Emniyet ve İtfaiye ekipleri tarafından ağaçlık alana sıçramadan söndürüldü.

Karaman'da bir tarlada çıkan anız yangının rüzgarın da etkisiyle büyüyerek geniş bir alana sıçraması korkuttu. Yangın ihbarı üzerine bölgeye ilk varan polis ekipleri alevlerin elma bahçelerine zarar vermemesi için ağaç dalları ve araçlarındaki yangın söndürme tüpleri ile müdahale etmeye çalıştı.

Yangın, öğle saatlerinde Beyazkent Mahallesinde bulunan boş tarladaki anızların tutuşmasıyla başladı. Alevlerin rüzgarın etkisiyle biranda büyüyerek yayılması üzerine vatandaşlar durumu hemen itfaiye ve polise bildirdi. İhbar üzerine yangın mahalline itfaiye ve çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yerine kısa sürede ulaşan polis ekipleri, alevlerin tarla bitişiğinde bulunan elma bahçesine sıçrayarak zarar vermemesi için ağaç dalları ve araçlarındaki yangın söndürme tüpleri ile müdahale etmeye çalıştı. Daha sonra olay yerine gelen itfaiye ve Çevik Kuvvete ait TOMA, alevlere müdahale ederek yangını kısa sürede kontrol altına alarak söndürdü. Yangında elma ağaçları kısmen zarar görürken, anızı yaktığı ileri sürülen bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.

CEZA VAR,  AMA DİNLEYEN YOK

Anızın yakılmaması için yasal bir düzenleme var. Anız yakmanın ağır para cezası da var. Ancak belki yetkililerin ilgisizliğinden belki de çiftçiler para cezasına razı olduğundan anız yakma işi her yıl gerçekleşiyor.

“Anız yakanlara yönelik ciddi bir para cezası var” diyen Durak, konuyla ilgili yasa hakkında ayrıntılı bilgi verdi: “Cezai İşlemelerde yasal dayanaklar: 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 Maddesinin (Ek: 26/4/2006-5491/23 md.) ‘c’ bendinde ‘Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır’ deniliyor. 2014 yılı ceza miktarları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 29 Ocak 2014 tarih ve 28897 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/1 nolu Tebliğinin (ı) bendinin 3 nolu alt bendinde ‘anız yakanlara her dekar için 35,16 tl idari para cezası verilir’ deniliyor. Ayrıca ‘Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat arttırılır’ hükmü de yasada yer alıyor.”Anız yangınında alevlere ilk müdahaleyi polisler yaptı
Anız yangınında alevlere ilk müdahaleyi polisler yaptı
Anız yangınında alevlere ilk müdahaleyi polisler yaptı
Anız yangınında alevlere ilk müdahaleyi polisler yaptı
Anız yangınında alevlere ilk müdahaleyi polisler yaptı
Anız yangınında alevlere ilk müdahaleyi polisler yaptı

 

{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 944

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ