LGS Sınavında Vakit Karmaşası

02 Haziran 2018 Cumartesi 05:02
lgs-sinavinda-vakit-karmasasi

Dikkat! Çocuğunuz 09:30'dan Önce Sınav Salonunda Olsun

Türkiye’de milyonlarca ortaokul öğrencisi bu gün, Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) giriyor.
 
 Üniversite sınava giren öğrencileri yıl içerisinde birkaç kez mağdur edilmesinin ardından bir karmaşa da sehven LGS’de gerçekleşti.

Mili Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 10 Şubat 2018’te yayımladığı sınav takvim tarih ve saatlerinde yanlışlık yaptığı ortaya çıktı. Eğer öğrenciler MEB’in takvimine göre hareket ederse sınava geç kalacaklar.


VELİLER, DİKKATLİ OLUN YANILMAYIN

MEB’in takvimine göre Cumartesi günü “Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları İçin Yapılacak Sınav” ve Pazar günkü “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” sabah saat 10.00’da başlayacak.

Ancak sınavlar 09.30’da başlarken dahası sınav yerine saat 09.00’da ulaşılması mecbur kılınıyor. Bu saatten sonra gelen öğrenciler 09.30’dan önce sınav yerlerine ulaşsalar bile içeri alınmıyor.

İşte MEB’in 2018 Yılı Sınav Uygulama Takvimi

TEOG yerine bu yıl ilk defa uygulanacak olan ve 1,2 milyon öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) sayılı günler kaldı. 2 Haziran’da gerçekleşecek olan ve sonuçları 22 Haziran’da açıklanacak kritik sınavda tercihler adrese dayalı yapılacağından öğrenciler kadar veliler de bu tarihlere odaklanmış durumda. Tarih yaklaştıkça stresin de arttığının farkında olan uzmanlar, iyi bir liseye yerleşmek için sene boyunca çalışan öğrencilere ve ailelerine yönelik önemli önerilerimiz var.
Geçtiğimiz yıl eylül ayında Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, temel eğitimden orta eğitime geçişte kullanılan TEOG sınav sisteminin yerine adrese dayalı yerleştirmenin esas olduğu LGS’nin uygulanacağını açıklamıştı. Sözel ve sayısal olmak üzere iki alandan ve 90 sorudan oluşan yeni sınav sistemi, birçok tartışmayı ve belirsizliği beraberinde getirirken öğrencilerin yeni sisteme adapte olması da uzun zaman aldı. TEOG’da soru başına öğrencilere 2 dakika verilirken, LGS’de 1,5 dakika olacak.  

 TEOG imtihanlarında öğrenciler emin olmadıkları soruların cevaplarını “atsalar” bile tuttuğu takdirde puan alabiliyordu. Ama LGS’de durum biraz farklı..

YAPAMADIĞINIZ SORUYU BOŞ BIRAKIN 
Önceki sistemde yanlışlar doğruları götürmediği için öğrenciler cevabından emin olmadıkları sorularda, şıklar üzerinden eleme yaparak en yakın seçeneği işaretliyordu ve boş soru bırakmıyordu. Yeni sistemde ise yapılan her 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bu nedenle tereddüt yaşanan soruların ilk turda hem soru kâğıdında hem de optik formda işaretlenmesi, ikinci turda da cevaplanamıyorsa boş bırakılması en doğru seçenek olacak.
Bu yıl uygulanacak liselere giriş sınavı bilgiyi ölçmeye dayalı TEOG’dan farklı olarak seçmeye dayalı olacak. Neden - sonuç ilişkisi kurabilme, gizleneni algılayabilme, yorumlama, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme gibi yeteneklerin ön plana çıkacağı LGS’de başarılı olabilmek ve kalan süreyi etkili kullanmak için PISA ve TIMSS sorularını indirerek çözmeye çalışın. TEOG sisteminde soru mantığı farklı olduğundan örnek olarak çözmek yanıltacaktır. 

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada olun. 

Sınavın birinci bölümü 09.30’da, ikinci bölümü ise 11.30’da başlayacak.Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek. İkinci bölümü ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve 60 dakika süre tanınacak.
Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar olmak üzere 50 soru; sayısalda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere 40 soru yöneltilecek.
İki bölüm arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.
LGS ÖRNEK SORULAR YAYIMLANDI
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin sınav hakkındaki merakını gidermek için sayısal ve sözel alanlarından örnek sorular kitapçığını yayımladı. 

İşte Örnek Sorular; 

LGS ÖRNEK SORULAR - SÖZEL BÖLÜM İÇİN TIKAYIN

LGS ÖRNEK SORULAR - SAYISAL BÖLÜM İÇİN TIKLAYIN

LGS SINAV SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Sınav sonrası iki gün içerisinde erişime açılması bekleniyor.
LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Sonuçlar 22 Haziran Cuma günü duyurulacak.
LGS LİSE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
Haziranın son haftası özel okullar için Temmuz’da ise devlet liseleri için tercih dönemi başlayacak.
LGS SINAVI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?
Fen, sosyal bilimler, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin teknik bölümleri ve proje okulların olduğu 1.367 kurum, bu sınava göre öğrenci alacak. Yaklaşık 1 milyon öğrenci, 126 bin 510 kontenjan için yarışacak. Ayrıca 80 özel okul da bu sınavı kullanacak. Salona yerleştirmenin zamanında olabilmesi için öğrencilerin, en geç saat 09.00’da fotoğraflı sınav giriş belgesi ve kimliğiyle sınava girecekleri yerde olması gerekiyor. Belgeleri olmayanlar alınmayacak. Ayrıca en az iki siyah kurşun kalem, kalemtıraş, leke bırakmayan silgi getirilecek.

KARAMANINHABERİ EKİBİ,2018 LGS SINAVINA GİRECEK OLAN TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLER.

 

{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 1716

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ