2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının İlk Ders Zili Çaldı

13 Eylül 2019 Cuma 04:51
2019-2020-egitim-ve-ogretim-yilinin-ilk-ders-zili-caldi

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Takvimine Göre İlk Ara Tatil 18-22 Kasım 2019 Tarihleri Arasında Olacak

2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ilk gününde,Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Hacı Ali Okur ile İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan, öğrencilerin ilk ders heyecanına ortak oldu. 
MEB Ortaöğretim İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Hacı Ali Okur ile İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan ve il milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, Gazi Mustafa Kemal İlkokulunu ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Eğitim ve öğretim yılının açılışı ile ilgili konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan, çocukların cıvıl cıvıl sesi ve neşesinin okullara adeta can verdiğini söyledi. Ders kitaplarından okullara, öğrenciler için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten İl Milli Eğitim Müdür vekili Nurettin Doğan "Kıymetli yavrularımız, bugünümüz kadar geleceğimiz de sizsiniz. Sizlerle gülecek, sizlerle umutlarımızı daima büyüteceğiz. Hayata dair ilk izleri oluşturacağınız okulunuza ve sınıflarınıza hoş geldiniz. Sevgi dolu, mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmenizi diliyorum." diyerek sözlerine son verdi.

Ardından kısa bir selamlama konuşması yapan MEB Ortaöğretim İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Hacı Ali Okur, "Bakanlık olarak 2023 vizyon belgemizde de yer verdiğimiz üzere bundan sonraki süreçte eğitim öğretim faaliyetlerimizdeki temel amaçlarımızdan bir tanesi olan çocuklarımızı yaşayacakları çağın becerileriyle donatmanın yanında, ekonominin nesnesi olmadan ekonomi dünyasının becerilerine sahip dünyaya uyum sağlarken değerlerinden kopmayan akademik beceriler yanında sanatsal ve sportif açıdan da başarılı olmaya önem veren bireyler olarak yetiştirmektir." dedi.Karaman'ın eğitim imkanları bakımından şanslı bir il olduğunu vurgulayan İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Hacı Ali Okur, "Okul, derslik ve personel yönüyle hiçbir sorunu olmayan Karamanımızın çalışmalarında üst düzeyde başarı sağlayacağına ve yapacağı örnek çalışmalarla rol model il olacağına olan inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri tekrar saygı ve hürmetle selamlıyor başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum." diyerek yeni bir heyecanla başlayan 2019 -2020 eğitim öğretim yılının; tüm ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Daha sonra sınıflara geçen Daire Başkanı Hacı Ali Okur ile İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan ve beraberindekiler, öğrencilere kitaplar hediye etti.Öğretmenler odasını da ziyaret eden misafirler, öğretmenlerin eğitim öğretime dair öneri ve isteklerini dinleyerek onlarla fikir alış verişinde bulundular. Ardından Piri Reis İlkokulu, Karamanoğlu Mehmet Bey İlkokulu ve Abdullah Tayyar Anadolu Lisesine geçilerek yapılan ziyaretler, günün anısına çekilen fotoğraflarla son buldu.

Bugün başlayan eğitim öğretim yılı takvimine göre ilk ara tatil 18-22 Kasım 2019 tarihlerinde olacak ve ilk dönem 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler, 20-31 Ocak 2019 tarihleri arasında yarıyıl tatili yapacak. 3 şubatta başlayacak 2. dönemin ara tatili ise 6-10 Nisan 2019 arasında yapılıp okullar 19 Haziran 2020'de tatile girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 'Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi"ni Güncelledi

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'ndeki 'Erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar çocukların izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla her çocuk için bir e-portfolyo oluşturulacaktır.' maddesine dayanak oluşturması amacıyla yönetmelikte 'e-portfolyo' tanımına yer verildi.

Yönetmelikle ayrıca 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde yer alan 'ortaöğretimde çocuklarımıza sertifikaya dayalı bilişim ve iş dünyasına ilişkin yeterlikler kazandırma' bağlamında 'akademik bilginin beceriye dönüşmesini sağlama' hedefine uygun da düzenleme yapıldı.

Bu kapsamda, yetenekli öğrencilerden isteyenlerin antrenmanlara katılımları ve eğitimleri için il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ile mahalle spor kulüpleri arasında yapılacak protokol hükümleri çerçevesinde izinli sayılmaları sağlanacak. Öğrencilerin aldığı belgeler, e-portfolyo kapsamında e-Okul sistemi Sosyal Etkinlik Modülü'ne işlenecek.

Eğitim ve öğretimin daha etkili ve verimli olması için doğal, tarihi ve kültürel mekanlar ile bilim merkezleri, sanat merkezleri, teknopark ve müzeler gibi okul dışı öğrenme ortamları, ders programlarında yer alan kazanımlar doğrultusunda etkin olarak kullanılacak.

Yeni mevzuatta ayrıca, okullarda uygulanan 'Belirli Gün ve Haftalar' çizelgesine 'Dünya Afet Azaltma Günü (13 Ekim)', 'Mevlana Haftası (2-9 Aralık)', 'Dünya Madenciler Günü (4 Aralık)' ve 'Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası (20-27 Aralık)' eklendi.

Ayrıca, gezilerde kullanılacak araçların karayolu taşımacılık mevzuatına uygun olmasına yönelik düzenleme yapıldı.

Bayrak törenlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasların başka bir mevzuat düzenlemesi ile daha detaylı bir şekilde ele alınabilmesine imkan sağlanması ve dayanak oluşturması amacıyla Bakanlıkça buna ilişkin bir yönerge hazırlanması hükme bağlandı.

İlgili kurum ve kuruluşlardan gelen görüş, öneri ve talepler doğrultusunda öğrenci kulüpleri çizelgesinden 'Sivil savunma kulübü' çıkarıldı ve bunun yerine aynı çizelgeye 'Afete hazırlık kulübü' de eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 'Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi"

PDF FORMATINDA İNDİRME LİNK'İ: drive.google.com/file/d/1WIw0aUFmbnI5PFMFsrc27dFpkqJo-tm_/view
 

 

{lang: 'tr'}

Haber okunma sayısı: 1602

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KARAMAN - HAVA DURUMU

KARAMAN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ